Klid za volantem, plynulost a předvídavost, to jsou základní doporučení pro bezpečnou jízdu v jarních měsících. Počasí dokáže v jarním období připravit řidiči různé nástrahy a perné chvilky, a tak přinášíme praktická doporučení určená zejména vozům s předním pohonem.

Rady řidičům

Jak vyzrát na jarní nástrahy

Chodci

U chodců je důležité vidět a ještě důležitější být viděn. Při chůzi po vozovce noste reflexní oblečení a doplňky. Jako chodci budete spatřeni mnohem dříve a řidiči budou mít dostatek času svou jízdu upravit dle situace.

Děti na silnici

Děti patří k nejohroženějším účastníkům silničního provozu. Umí se chovat nepředvídatelně, ale drtivá většina nehod je způsobena nepozorností řidičů. Soustřeďte se na řízení a buďte ohleduplní.

Děti v autě

Děti v autě dokáží za jízdy pozlobit. Nikdy však nepřipusťte jízdu bez připoutání a používejte autosedačky správné velikosti. Konstrukce auta a airbag ochrání posádku při nehodě jen při zapnutých bezpečnostních pásech.

Zvěř

Zvěř potkáte nejčastěji časně ráno a při stmívání, zejména při jízdě lesem a podél polí. Zdaleka nejúčinnější prevencí je snížení rychlosti pod povolenou hodnotu, obzvláště při dopravním značení "Zvěř".

Rady cyklistům

Desatero bezpečné jízdy

Bezpečný pátek

Pátek je dnem, kdy dochází k nevyššímu počtu dopravních nehod. Přidejte se k nám a pomozte nám změnit nebezpečný pátek na bezpečný.

Statistiky mají jasno. Nejméně bezpečným dnem pro cestování je pátek, který se obvykle nese ve znamení spěchu. Snažíme se co nejrychleji uniknout z práce nebo z města. Podle statistik Policie České republiky je pátečních nehod zhruba 17 000 ročně a jejich počet meziročně stále roste. Naším přáním a cílem je, aby díky našim radám a doporučením tyto statistiky klesaly na minimum a abychom se všichni každý den ve zdraví vraceli ke svým nejbližším. Děkujeme za Vaši bezpečnou jízdu a ohled na další účastníky silničního provozu.

Dopravní statistiky

Páteční statistikaPočet nehod podle dnůVývoj v letech
Statistika pro pátek 19. července 2024. Zdroj: Policie České republiky
Souhrnná statistika nehod za jednotlivé dny v týdnu
Meziroční nárůst pátečních nehod v uplynulých letech