Výstava ve Škoda Muzeu: Designový jazyk vozů L&K a Škoda

9. června 2023

Proměnami designu mladoboleslavských automobilů od roku 1905 až po současnost provází nová výstava ve Škoda Muzeu.

Škoda Muzeum přináší poslední z trojice výstav cyklu ‚Jak vzniká automobil v proměnách času‘, tentokrát na téma Designový jazyk vozů L&K a Škoda. Zajímavá retrospektiva ukazuje estetické cítění dávných tvůrců i současného týmu Škoda Design, nechybí ani pohled do budoucnosti značky. Výstava bude veřejnosti přístupná do 22. listopadu 2023.

 

Tradice dobrého vkusu
V čele oddělení Škoda Design se vystřídala řada výrazných osobností, formulujících nezaměnitelný designový jazyk značky. Ten se ovšem vyvíjí již přes 120 let, od chvíle, kdy jejich předchůdci začali pracovat na prvním automobilu z Mladé Boleslavi – L&K Voiturette A (1905). Zásady se však nemění: „Co charakterizuje dobrého designéra? Zvědavost ve všech aspektech života a dobrá intuice. U všeho, co děláme, se snažíme vytvářet emoce a nebýt průměrní,“ definuje práci svého týmu Oliver Stefani, šéfdesignér automobilky Škoda.

Nová výstava představuje návštěvníkům zásadní milníky příběhu vzniku designu. Texty, designové skici a řada fotografií přibližují vznik vozu jako celku i jeho důležitých částí: kol, volantů nebo třeba světlometů. Zaujmou také proměny použitých přírodních a syntetických materiálů, pozornost si zaslouží také dlouhá cesta od prvních autorádií k dnešním multimediálním systémům. Za vidění stojí unikáty ze sbírek Škoda Muzea: předválečná proudnicová Škoda 935 Dynamic, domácí poválečné prototypy, zhmotnění návrhů italských designových studií nebo výstavní koncepty, které vznikají od začlenění značky Škoda do koncernu VW. Ty zastupuje pětice Škoda Octavia Combi (1997) týmu Dirka van Braeckela, Škoda Yeti (2005) Thomase Ingenlatha, Škoda Joyster (2007) s rukopisem Jense Manskeho, Škoda Vision S (2016) z éry Jozefa Kabaně či Škoda Vision iV (2019) současného šéfdesignéra Olivera Stefaniho. Nová výstava bude pro veřejnost otevřena od 7. června do 22. listopadu 2023.

O Škoda Muzeu
Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi je otevřeno každý den od 9:00 do 17:00. V rámci zvýhodněného kombinovaného vstupného lze jeho návštěvu spojit s prohlídkou Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích. Tento muzejní objekt je veřejnosti přístupný od pátku do neděle od 9:00 do 17:00. Více informací na muzeum.skoda-auto.cz. Novinky ze Škoda Muzea naleznete také na facebookovém profilu www.facebook.com/skodamuzeum a instagramu www.instagram.com/skodamuzeum.

Pro více informací navštivte Škoda Storyboard:

Novinky a tiskové zprávy