ŠKODA AUTO podporuje sdílení jízdních kol na Rychnovsku

May 4, 2021

Automobilka ŠKODA AUTO ve spolupráci s městem Rychnov nad Kněžnou a společností Nextbike zajistila obyvatelům v regionu možnost zápůjčky sdílených jízdních kol

Společnost ŠKODA AUTO pomohla městu Rychnov nad Kněžnou realizovat projekt sdílených kol určený především pro obyvatele regionu. Ve spolupráci se společností Nextbike mají místní občané z Rychnova, Solnice a Kvasin k dispozici celkem 14 stojanů, kde si mohou vypůjčit a bezpečně vrátit celkem 40 sdílených bicyklů. Projekt má za cíl nejen usnadnit obyvatelům blízkých měst cestování na krátké vzdálenosti, ale i zvýšit zájem o životní prostředí, podpořit zdravý životní styl a odlehčit místní dopravě. Výstavbu infrastruktury zajistily municipality Rychnov nad Kněžnou, Solnice a Kvasiny, společnost ŠKODA AUTO financuje provoz služby. I díky tomu mají uživatelé prvních 15 minut zdarma, dalších 30 minut jízdy stojí pouze 12 Kč, což je nejnižší cena pronájmu z více než 20 českých měst, kde jsou sdílená kola Nextbike dostupná. Společnost ŠKODA AUTO klade velký důraz na spolupráci s regiony a v rámci své společenské odpovědnosti se zaměřuje na podporu místních komunit, rozvoj ekologické dopravy i ochranu životního prostředí.

Maren Gräf, členka představenstva ŠKODA AUTO za oblast řízení lidských zdrojů, zdůrazňuje: „Ve společnosti ŠKODA AUTO o individuální mobilitě přemýšlíme komplexně, a proto s plným přesvědčením podporujeme nabídky sdílení jízdních kol. Jako praktická volba pro ,poslední míli‘ usnadňují každodenní život a jsou na krátkých vzdálenostech udržitelnou a flexibilní alternativou automobilu. V Mladé Boleslavi a Mnichově Hradišti je tato nabídka již výborně přijata, proto se těšíme na to, až nyní budeme moci tuto službu nabízet v další fázi také na Rychnovsku.“

Impulsem pro spuštění projektu sdílených kol byl výsledek průzkumu veřejného mínění, který proběhl prostřednictvím online platformy Trendaro. Mezi hlavní přednosti patří snadná a efektivní doprava ve městě a jeho bezprostředním okolí, zároveň je jedním z cílů také odlehčení místní dopravě. Nový projekt je v souladu s koncepty chytré mobility, které společnost ŠKODA AUTO aktivně podporuje. Sdílení kol rovněž vytváří nové vazby mezi obyvateli a zvyšuje zájem o okolí a ochranu životního prostředí. V Mladé Boleslavi se díky projektu sdílených kol podařilo v roce 2020 uspořit téměř 17 tun emisí CO2.

Obyvatelé z Rychnova nad Kněžnou, Solnice a Kvasin si mohou kola vypůjčit a vrátit na jednom z celkem 14 stojanů, které slouží k bezpečnému zajištění sdílených bicyklů. Stojany byly rozmístěny na nejvíce vytížená místa, jako jsou vlakové nádraží, autobusové zastávky, obchody nebo nemocnice. Dvě stanoviště jsou také přímo u závodu společnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách.

K vypůjčení stačí registrace zdarma a chytrý telefon s nainstalovanou aplikací. Od začátku je v Rychnově a okolí k dispozici 40 jízdních kol vybavených přehazovačkou, LED osvětlením a speciálními pneumatikami se zvýšenou ochranou proti defektu. Bicykly jsou českého původu a mají nastavitelnou výšku sedla a jednoduché ovládání, aby je mohli využívat zájemci všech věkových skupin.

Provoz služby financuje ŠKODA AUTO a pro Rychnovsko byl stanoven velmi výhodný tarif: prvních 15 minut jízdy je zdarma, dalších 30 minut stojí pouze 12 korun. Jedná se o nejnižší cenu pronájmu z více než 20 českých měst, kde jsou sdílená kola Nextbike již dostupná. Uživatelé si mohou tatáž kola vypůjčit například také v blízkém Hradci Králové, Pardubicích, Praze, Brně, Olomouci či Prostějově. Půjčovny Nextbike působí i v zahraničí a Rychnovsko se tak zařadilo do sítě více než 200 měst a mikroregionů, kde jsou tato sdílená kola k dispozici.

Společnost ŠKODA AUTO klade velký důraz na spolupráci s regiony a v rámci své společenské odpovědnosti se zaměřuje na podporu místních komunit, rozvoj infrastruktury a ekologické dopravy či ochranu životního prostředí. V okolí svého výrobního závodu v Kvasinách se automobilka dlouhodobě věnuje mimo jiné také pomoci zdravotním a sociálním službám, zvýšení úrovně technického vzdělávání a dopravní bezpečnosti.

Pro více informací navštivte ŠKODA Storyboard:

Novinky a tiskové zprávy