budoucnost individuální mikromobility

Elektrický jednostopý koncept značky ŠKODA pro městskou mikromobilitu se jmenuje KLEMENT

Elektrický jednostopý koncept značky ŠKODA pro městskou mikromobilitu se jmenuje KLEMENT

5. 3. 2019

Moderní jednostopý koncept s puristickým designem a moderní technikou nabízí množství on-line chytrých řešení, typických pro značku ŠKODA.

Koncept KLEMENT, vystavený na ženevském autosalonu, představuje vizi značky ŠKODA, jak by mohla vypadat mikromobilita ve velkoměstech: Elektrická, inovativní a orientovaná na budoucnost. KLEMENT s motorem o výkonu 4 kW, integrovaným v náboji kola, dosáhne maximální rychlosti 45 km/h. Ovládání akcelerace a brzd je integrováno v naklápěcích stupačkách. Ovládání je velice jednoduché a inovativní. Hydraulická brzda vpředu s ABS a zabudované LED osvětlení se starají o bezpečnou jízdu. Společnost ŠKODA AUTO se konceptem KLEMENT vrací ke svým počátkům a zakladatelům automobilky Laurin & Klement, do doby před 124 lety, kdy začala výrobou bicyklů úspěšná historie firmy.

Giudo Haak, vedoucí managementu produktu společnosti ŠKODA AUTO:
„Mikromobilita získává na významu. Konceptem KLEMENT chceme na ženevském autosalonu ukázat vizi, jak si představujeme budoucnost mikromobility: udržitelnou, inovativní, elektrickou s puristickým moderním designem. KLEMENT je moderní, dynamicky, lehce ovladatelný dopravní prostředek, kterým chce ŠKODA oslovit cílovou skupinu mladých, aktivních, kteří berou ohled na životní prostředí. Koncept skvěle souzní s našimi zákazníky a naší strategii eMobility. Zkoušíme proto, jak by mohl doplnit naše portfolio.“

Sdílené dopravní prostředky jako KLEMENT budou v hustě zalidněných městech ulehčovat např. denní dojíždění do práce a stanou se nepostradatelnými. Jednostopý koncept byl vyvinut pro mladé, kteří hledají udržitelnou alternativu k autu a očekávají více než klasické kolo, něco, co bude rychlejší, pohodlnější, zábavnější a jednoduše ovladatelné. KLEMENT má čistý futuristický hliníkový rám bez páček, kabelů nebo bowdenů, místo pedálů jsou jen stupačky.

Zrychlovaní a brždění řeší koncept KLEMENT jako u populárních hoverboardů. Přenesením váhy na přední část podnožky KLEMENT s motorem v náboji kola začne akcelerovat. Přenese-li se váha nohou dozadu, koncept aktivuje hydraulickou kotoučovou brzdu s ABS vpředu a motorovou brzdu v zadním kole.

Motor v náboji zadního kola poskytuje výkon 4 kW a umožňuje konceptu dosáhnout maximální rychlosti 45 km/h. Dvě 52článkové lithium-iontové baterie mají celkovou kapacitu 1 250 Wh a nabízí dojezd 62 km. Baterie lze jednoduše vyjmout a nabít ze zásuvky, dobíjejí se také rekuperací během brzdění. S cílovou hmotností cca 25 kg je KLEMENT stále lehce ovladatelný.

Integrované LED osvětlení nabízí přední a zadní světlo, brzdové světlo, ve stupačkách integrovaná LED směrová světla a světla pro denní svícení. Na rámovém nosníku kousek za řídítky je umístěn držák na chytrý telefon s indukčním nabíjením. Chytrý telefon je klíčem k mnoha funkcím a umožňuje připojení k celé škále on-line produktů značky ŠKODA, např. k funkci Coming Home, Tísňovému volání nebo vzdálené diagnostice a údržbě konceptu. Díky zónovému monitorování umožňuje koncept také nastavení omezení oblasti pohybu.

Pro nasazení do provozu může v budoucnu přibýt mnoho dalších vylepšení jako asistenční systémy, služby na požádání nebo speciální pneumatiky, vyrobené z tlumící pěny používané pro výrobu běžeckých bot, zaručující tichou a bezstarostnou jízdu bez defektu.

Elektrický koncept KLEMENT má světovou premiéru na autosalonu v Ženevě, který se koná od 5. do 17. března 2019.

Aktuální novinky

Přehled novinek