Neobyčejné příběhy z historie automobilky

Nová série přednášek ve ŠKODA Muzeu pro rok 2018

Nová série přednášek ve ŠKODA Muzeu pro rok 2018

28. 2. 2018

Známí publicisté a přední historici zprostředkují v sálech ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi často unikátní informace i obrazový materiál.

Sérií šesti přednášek navazuje ŠKODA Muzeum na populární setkání nad zajímavými momenty z historie automobilky ŠKODA, při nichž renomovaní odborníci seznámí návštěvníky s atraktivními motoristickými tématy. Další část cyklu „Neobyčejné příběhy z historie automobilky“ startuje 6. března.


Výběr témat pro letošní cyklus odráží 100. výročí od založení Československa, ale nabídne
i zajímavý pohled na vývoj dopravní infrastruktury a hromadné dopravy na počátku 20. století:


Úterý 6. března 2018, od 17:30 hod., sál L&K Fórum - ŠKODA 1202 – historie, vývoj, technika a sport

Hlavní hrdinkou tohoto setkání bude legendární „stejšna“ (z anglického výrazu Station Wagon), neboli ŠKODA 1202, vyráběná ve vrchlabském závodě AZNP. Během let 1961-1973 vzniklo k 60 tisícům kusů, které se díky své vysoké užitné hodnotě těšily oblibě v „rodném“ Československu i na mnohých exportních trzích. Do některých zemí se vyvážely samostatné podvozky, na něž pak byly montovány karoserie přizpůsobené lokálním podmínkám. Autorem této přednášky je publicista Jiří Mewald.


Úterý 27. března, od 17:30 hod., sál Hieronimus II. - Automobilismus v severních Čechách v letech 1900-1925

Ředitel Státního okresního archivu v Děčíně Jan Němec představí výsledky svého dlouholetého bádání. K regionu severních Čech má mladoboleslavská automobilka blízko nejen geograficky, ale i kulturně, historií techniky a vývojem česko-německých vztahů. J. Němec tyto aspekty osvětlí na příkladu místních prodejců motocyklů a automobilů značky Laurin & Klement, působících v období 1900-1925.


Úterý 24. dubna 2018, od 17:30 hod., sál Hieronimus II. - Počátky autobusové dopravy v českých zemích se značkou L & K

Široký výrobní program automobilky Laurin & Klement pružně reagoval na poptávku zákazníků. Příkladem jsou užitková vozidla od motorových pluhů Excelsior po nákladní automobily a autobusy. Zvláště veřejné zakázky na tento typ vozidel patřily ke stabilizačním prvkům obchodní strategie automobilek. Právě hromadné dopravě osob v období první republiky, která je nerozlučně spjatá se značkou Laurin & Klement, bude věnována přednáška Petra Hoffmana, autora několika publikací o autobusech.


Úterý 25. září, od 17:30 hod., sál L&K Fórum - Automobily první republiky

Po letní pauze zahájí druhou část cyklu přednáška respektovaného publicisty Jana Tučka, věnovaná automobilům první republiky (1918-1938). Vývoj domácího motorismu představí v širších souvislostech. Pozornost bude věnována například konkurenčnímu boji československých automobilek, z něhož vyšla značka ŠKODA vítězně. Autor připomene i modely POPULAR a RAPID jako odpověď společnosti ŠKODA na světovou hospodářskou krizi, dále prototypy s motorem vzadu, úspěchy vozů ŠKODA v závodech a soutěžích atd.


Úterý 23. října, od 17:30 hod., sál L&K Fórum - Všechny prezidentovy vozy

„President Osvoboditel“ Tomáš Garrigue Masaryk používal po dobu výkonu své funkce (1918-1935) řadu vozů československých značek. Ze všech nejdéle mu byla k dispozici moderně řešená, luxusní a elegantní ŠKODA Hispano-Suiza, rychlý šestiválcový vůz o objemu 6,6 litru a výkonu 100 koní (73,6 kW). O tomto i dalších vozech, které používala kancelář prezidenta republiky Masaryka, promluví Lukáš Nachtmann, odborný koordinátor Archivu společnosti ŠKODA AUTO.


Úterý 13. listopadu, od 17:30 hod., sál Hieronimus II. - Historie a vývoj čerpacích stanic

Počátky prodeje pohonných hmot pro motocykly a automobily přiblíží Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci. Na přelomu 19. a 20. století byl benzin k mání prakticky jen v lékárnách a drogeriích, zaletovaná plechová balení a skleněné demižony však záhy ustoupily výdejním stojanům s ručním či elektrickým přečerpáváním a cejchovanou nádobou, z níž se palivo samospádem přepouštělo do nádrže.


Vstup na všechny uvedené přednášky je zdarma. V příslušných sálech ŠKODA Muzea (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) s dostatečnou kapacitou začínají ve výše uvedených termínech vždy v 17:30 hodin.

ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi si v roce 2017 připsalo návštěvnický rekord ve své historii, když přivítalo 254 143 českých i zahraničních hostů. Poutavá prezentace historie značky ŠKODA v moderní expozici a nově zrekonstruovaném depozitáři je doplněna tematickými výstavami i kulturními akcemi včetně koncertů populárních hudebních skupin.

Návštěvu ŠKODA Muzea je možné po předchozí rezervaci spojit s prohlídkou výrobního závodu ŠKODA AUTO, partnerského Leteckého muzea Metoděje Vlacha, situovaného na letišti v Mladé Boleslavi, či areálu Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích. Pro všechna zde uvedená muzea lze získat zvýhodněné kombinované vstupné. Více informací naleznete na webu museum.skoda-auto.cz/.

Aktuální novinky

Přehled novinek