ŠKODA Favorit

Výstava ve ŠKODA Muzeu: ŠKODA FAVORIT - 30 let od premiéry

Výstava ve ŠKODA Muzeu: ŠKODA FAVORIT - 30 let od premiéry

22. 9. 2017

Nová výstava v expozici ŠKODA Muzea přibližuje vývoj a úspěšnou kariéru modelu ŠKODA FAVORIT, prvního zástupce nové generace vozů ŠKODA s předním pohonem.

V roce 1987 vstoupila automobilka ŠKODA do nové éry svého dynamického rozvoje. Nová výstava ´30 let: Fenomén FAVORIT´ ve ŠKODA Muzeu od 18. září 2017 přibližuje návštěvníkům složitý proces vývoje nového automobilu ŠKODA, včetně spolupráce s designovým studiem Bertone a velkorysých investic do výrobní technologie. Připomene také úspěšnou kariéru modelu FAVORIT i derivátů FAVORIT a PICK-UP.

Moderně řešená modelová řada ŠKODA FAVORIT / FORMAN / PICK-UP, od jejíž světové premiéry 16. září uplynulo 30 let, dobyla řady úspěchů v motoristickém sportu, ale především u více než milionu spokojených zákazníků v desítkách zemí světa,“ připomíná Andrea Frydlová, vedoucí ŠKODA Muzea a dodává: „Nová výstava poutavou formou připomíná napínavý příběh tohoto legendárního automobilu, lemovaný méně známými prototypy z depozitáře ŠKODA Muzea, trofejemi z prestižních závodů i soutěží, emotivní videoprojekcí a atraktivními fotografiemi i čtivě podanými zajímavými informacemi.“

Od brněnského debutu vozu ŠKODA FAVORIT urazila mladoboleslavská značka obrovský kus cesty. Odrazovým můstkem se stala právě nová generace automobilů s pohonem předních kol a s atraktivním designem renomovaného italského studia Nuccia Bertoneho. Náročný projekt odstartoval již v prosinci 1982, kdy usnesení předsednictva tehdejší vlády stanovilo termín dokončení vývoje nového automobilu ŠKODA do 30. června 1985 a zahájení jeho sériové výroby do pěti let od přijetí usnesení. Náročný úkol se mladoboleslavské automobilce podařilo splnit.

Význam modelu FAVORIT však výrazně přesáhl ´pouhou´ generační obměnu sortimentu. Současně totiž došlo k zásadní modernizaci výrobních technologií výrobních závodů značky ŠKODA, ale také jejích domácích dodavatelů. Již během vývojových prací byly navázány cenné kontakty s renomovanými zahraničními partnery, rozeběhla se spolupráce například se společnostmi Porsche či Volkswagen. Právě model ŠKODA FAVORIT se, jako jeden z mála moderních nelicenčních automobilů takzvaného Východního bloku, stal jedním ze základních kamenů pozdějšího úspěšného začlenění značky ŠKODA do skupiny Volkswagen.

Z doprovodného programu výstavy připomeňme dvojici tematických přednášek, pořádaných v sále L&K Fórum ŠKODA Muzea v Mladé Boleslavi. V úterý 26. září 2017 od 17:30 hodin budou mít návštěvníci unikátní příležitost vyslechnout osobní vzpomínky významných aktérů vývoje vozu FAVORIT, v úterý 10. října ve stejný čas na témže místě připomene tehdejší vedoucí oddělení motorsportu se svými hosty významné úspěchy tohoto modelu na tratích automobilových závodů a soutěží.

Nová výstava ve ŠKODA Muzeu (třída Václava Klementa 294, Mladá Boleslav) je veřejnosti přístupná od 18. září 2017 do 31. ledna 2018, denně od 9 do 17 hodin. Více informací naleznete na webových stránkách ŠKODA Muzea.

Aktuální novinky

Přehled novinek